Colors: Difference between revisions
Appearance
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 9: | Line 9: | ||
| 빨간색, 빨강 | | 빨간색, 빨강 | ||
| 적 <赤>, 홍 <紅> | | 적 <赤>, 홍 <紅> | ||
|- | |||
| Pink | |||
| style="background:#FF33CC" | | |||
| 진분홍색, 꽃분홍색 | |||
| | |||
|- | |||
| Pink | |||
| style="background:#FF99FF" | | |||
| 분홍색, 핑크색 | |||
| | |||
|- | |||
| Pink | |||
| style="background:#FFCCFF" | | |||
| 연분홍색 | |||
| | |||
|- | |||
| Orange | |||
| style="background:#FF6633" | | |||
| 주황색 | |||
| 주황 <硃黃> | |||
|- | |||
| Orange | |||
| style="background:#FF9900" | | |||
| 오렌지색 | |||
| | |||
|- | |||
| Yellow | |||
| style="background:#FFFF00" | | |||
| 노란색, 노랑 | |||
| 황 <黃> | |||
|- | |||
| Yellow | |||
| style="background:#FFFF99" | | |||
| 연노랑색 | |||
| | |||
|- | |||
| Yellow | |||
| style="background:#FFFFCC" | | |||
| 아이보리색 | |||
| | |||
|- | |||
| Green | |||
| style="background:#339900" | | |||
| 초록색 | |||
| 녹 <綠>, 초록색 <草綠色> | |||
|- | |- | ||
| Green | | Green | ||
| style="background:#00FF00" | | | style="background:#00FF00" | | ||
| | | 연두색 | ||
| | | | ||
|- | |||
| Green | |||
| style="background:#666600" | | |||
| 카키색 | |||
| | |||
|- | |||
| Green | |||
| style="background:#009999" | | |||
| 청록색 | |||
| | |||
|- | |||
| Blue | |||
| style="background:#000099" | | |||
| 남색,네이비 | |||
| | |||
|- | |- | ||
| Blue | | Blue | ||
| Line 20: | Line 80: | ||
| 청 <靑> | | 청 <靑> | ||
|- | |- | ||
| | | Blue | ||
| style="background:# | | style="background:#99CCFF" | | ||
| | | 하늘색 | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| Purple | | Purple | ||
| Line 34: | Line 90: | ||
| 보라색 | | 보라색 | ||
| 자주 <紫硃> | | 자주 <紫硃> | ||
|- | |||
| Purple | |||
| style="background:#CC66FF" | | |||
| 연보라색 | |||
| | |||
|- | |||
| Brown | |||
| style="background:#804000" | | |||
| 밤색 | |||
| | |||
|- | |||
| Brown | |||
| style="background:#993300" | | |||
| 갈색 | |||
| | |||
|- | |||
| Brown | |||
| style="background:#CC6600" | | |||
| 황토색 | |||
| | |||
|- | |- | ||
| White | | White | ||
| Line 40: | Line 116: | ||
| 백 <白> | | 백 <白> | ||
|- | |- | ||
| | | Gray | ||
| style="background:# | | style="background:#CCCCCC" | | ||
| | | 회색 | ||
| 회 <灰> | |||
|- | |||
| Gray | |||
| style="background:#999999" | | |||
| 진회색 | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| Line 49: | Line 130: | ||
| 검은색, 검정, 까만 | | 검은색, 검정, 까만 | ||
| 흑 <黑> | | 흑 <黑> | ||
|- | |- | ||
| Silver | | Silver | ||
| style="background:#C0C0C0" | | | style="background:#C0C0C0" | | ||
| | | 은색 | ||
| 은색 <銀色> | | 은색 <銀色> (glitter) | ||
|- | |- | ||
| Gold | | Gold | ||
| style="background:#D4A017" | | | style="background:#D4A017" | | ||
| | | 금색 | ||
| 금색 <金色> | | 금색 <金色> (glitter) | ||
|} | |} | ||
[[Category:Vocabulary]] | [[Category:Vocabulary]] | ||
Revision as of 19:30, 6 June 2009
| Color | Example | Korean | Chinese |
|---|---|---|---|
| Red | 빨간색, 빨강 | 적 <赤>, 홍 <紅> | |
| Pink | 진분홍색, 꽃분홍색 | ||
| Pink | 분홍색, 핑크색 | ||
| Pink | 연분홍색 | ||
| Orange | 주황색 | 주황 <硃黃> | |
| Orange | 오렌지색 | ||
| Yellow | 노란색, 노랑 | 황 <黃> | |
| Yellow | 연노랑색 | ||
| Yellow | 아이보리색 | ||
| Green | 초록색 | 녹 <綠>, 초록색 <草綠色> | |
| Green | 연두색 | ||
| Green | 카키색 | ||
| Green | 청록색 | ||
| Blue | 남색,네이비 | ||
| Blue | 파란색, 파랑 | 청 <靑> | |
| Blue | 하늘색 | ||
| Purple | 보라색 | 자주 <紫硃> | |
| Purple | 연보라색 | ||
| Brown | 밤색 | ||
| Brown | 갈색 | ||
| Brown | 황토색 | ||
| White | 하얀색, 하양 | 백 <白> | |
| Gray | 회색 | 회 <灰> | |
| Gray | 진회색 | ||
| Black | 검은색, 검정, 까만 | 흑 <黑> | |
| Silver | 은색 | 은색 <銀色> (glitter) | |
| Gold | 금색 | 금색 <金色> (glitter) |