Colors: Difference between revisions
Appearance
New page: {{stub}} Category:Vocabulary |
No edit summary |
||
| Line 1: | Line 1: | ||
{{stub}} | {{stub}} | ||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Color !! Example !! Korean | |||
|- | |||
| Red | |||
| style="background:#FF0000" | | |||
| 빨간색 | |||
|- | |||
| Green | |||
| style="background:#00FF00" | | |||
| 녹색, 초록색 | |||
|- | |||
| Blue | |||
| style="background:#0000FF" | | |||
| 파란색 | |||
|- | |||
| Pink | |||
| style="background:#FF00FF" | | |||
| 분홍색, 연분홍색, 핑크색 | |||
|- | |||
| Yellow | |||
| style="background:#FFFF00" | | |||
| 노란색 | |||
|- | |||
| Purple | |||
| style="background:#800080" | | |||
| 자주색, 보라색 | |||
|- | |||
| White | |||
| style="background:#ffffff" | | |||
| 하얀색 | |||
|- | |||
| Brown | |||
| style="background:#804000" | | |||
| 다갈색, 밤색 | |||
|- | |||
| Black | |||
| style="background:#000000" | | |||
| 검은색, 검정색, 까만 | |||
|- | |||
| Orange | |||
| style="background:#FF8040" | | |||
| 오랜지색, 주황색 | |||
|- | |||
| Gray | |||
| style="background:#CCCCCC" | | |||
| 회색 | |||
|- | |||
| Silver | |||
| style="background:#C0C0C0" | | |||
| 은색 | |||
|- | |||
| Gold | |||
| style="background:#D4A017" | | |||
| 금색 | |||
|} | |||
[[Category:Vocabulary]] | [[Category:Vocabulary]] | ||